Kategorie

Slevy

Nejprodávanější produkty

Výrobci

Novinky

PrestaShop

Chorvatské ostrovy - HVAR

Chorvatské ostrovy - HVAR

Ostrov, kde vládne slunce.

Představte si každodenní ranní vstávání do sluncem zalité ložnice. Cítíte první ranní teplé paprsky, které Vám dopadají na okraj Vaši postele a na noční stolek. K Vašim uším doléhá romantické šumění moře a skřehotavý zpěv racků. Nechce se Vám ještě vstávat, tento libý koncert byste mohli poslouchat do skonání světa. Ale jinak to nejde, vstát prostě musíte. Nechcete promeškat ani jedinou minutu z krás tohoto ostrova, který se Vám do srdce určitě podepíše nesmazatelným písmem. Stačí jen jediný pohled na průzračně čisté moře a malebnou krajinu, a hned budete vědět, že se sem ještě jednou vrátit musíte. Neboť budete ctít znovu všemi smysly cítit nádheru překrásného ostrova Hvar.

Historie ostrova HVAR.

Zhruba v 1. století př. Kristem se na toto dosud neobydlené místo začínají usazovat prví obyvatele - Ilyrové. Svědčí o tom archeologické nálezy pocházející z té doby. Hlavně v jeskyních Grapčeva a Markova, které prozrazují o zdejším prehistorickém osídlení. O těchto dobách však neexistuje žádná dochovaná písemná zmínka. První dochované dějiny se začínají psát až ve 4. století před Kristem, kdy se na místech dnešního města Stari Grad (dříve PHAROS) a hlavního města HVAR (dříve DIMOS), začínají usazovat Syrakusané z Issy. Průřez dějin tohoto ostrova podrývává skutečnost, že i na zdejší území stanuly chodidla Římanů, Byzantinců, Chorvatů a především Benátčanů, kteří měli na nynější vzhled ostrova asi největší podíl. A nejde jenom o architekturu a stavitelství. Jejich vliv jde cítit i z dalších druhů umění, jako třeba z malířství či písemnictví.

 

O tom, že i HVAR byl pod tlakem tureckých nájezdů, svědčí zdejší dochované pozůstatky obranných zařízení ze 13. století. Když se roku 1420 stalo město HVAR hlavním městem, byly kolem celého města vybudované hradby, které byly spojeny pevností. Svou pevnost nad městem postavil v 19. století dokonce i sám Napoleón. Tuto pevnost dodnes známe jako pevnost Fort Napoleon. Po napoleonských válkách město připadlo Rakousku-Uhersku a sloužilo především jako lázně. Po první světové válce si ostrov Hvar nárokovali Italové, kteří ho však na základě Rapallské smlouvy museli opustit. Pak ostrov náležel socialistické Jugoslávii. Teprve od roku 1992 patří jednou pro vždy malebné linie ostrova Hvar, pod správu samostatné Chorvatské republiky.

Chorvatská Madeira.

Hvar se řadí mezi čtvrtý největší ostrov Dalmácie. Ukrývá poměrně hornatou krajinu se spoustou malebných zátok, které přímo lákají k nekonečným procházkám, a ke krásným výletům. Nejvíce je osídlen na severozápadní části, jeho jižní část, je díky strmému pobřeží velice málo obydlená. Střed ostrova protíná horský hřbet Sv.Nikol s nejvyšší horou stejného jména.

 

K největším destinacím se řadí hlavní město Hvar, kde roku 1612 vzniklo vůbec první sídlo veřejného divadla v Evropě, dále pak město Stari Grad, Jelsa či Sućuraj. Na ostrově Hvar žije 11 460 stálých obyvatel. Jejich počet se však s příchodem sezony zdvojnásobí. A není se čemu divit. Vždyť díky velmi příznivému podnebí dostal tento malebný ostrov, přezdívku Chorvatská Madeira. Hvár má dokonce více slunečných dní, než na francouzském azurovém pobřeží, a rovněž nejčistší vodu na Jadranu. Na ostrov Hvar se můžete dostat pohodlně trajektem, který vyplouvá ze Splitu do Stari Gradu, či z Drveniku na nejvýchodnější výběžek Hvaru -město Sućuraj.

Víte, že ostrov Hvar vlastní také svojí specifickou vůni? Představte si vůni aromatických bylinek, jako šalvěj, levandule, fenykl, oregano, mateřídouška či kopr. Smíchejte je s aromaty borovicového dřeva, cypriše, kosatce, cesmínu či myrty. To všechno protřepejte a dolijte oparem slané mořské vody……. Ano přesně tato vůně ve vás zůstane, když tento malebný ostrov jednou navštívíte. Vybaví se vždy, když se ve svých myšlenkách vrátíte k místům, na které máte nezapomenutelné vzpomínky. A na tomto ostrově jich budete mít určitě nespočet :-).

Tak mějte krásnou cestu.

Mohlo by Vás zajímat:

Chorvatské ostrovy - Pag

Chorvatské ostrovy - Pašman

Chorvatské ostrovy, Mali Drvenik.

3 Komentářů

  • Avatar
   Helena
   bře 15, 2017

   Hvar je oprávdová oáza...nádhera

  • Avatar
   Věra
   bře 16, 2017

   Ostrov Hvar je nádherný!! Po přečtení vašeho článku jsme se opět vrátila na krásné místa tohoto ostrova. Přeji všem nádhernou dovolenou :-)

  • Avatar
   Zita
   bře 16, 2017

   Krásný článek. Na tomto ostrově jsem už byla a mohu jen potvrdit, že je nádherný :)

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nebude zveřejněno)
   Web stránka: Url stránky s http://)
* Komentář:
Opište kód