Kategorie

Slevy

Nejprodávanější produkty

Výrobci

Novinky

PrestaShop

Fenomén macramé

Fenomén macramé

Macramé neboli drhání je technika vázání bavlněných šňůrek do uzlů, kterými se vytváří plošné textilie. Macramé se zrodilo v arabských zemích, odkud také pochází jeho název. Ten je odvozen od arabského miqramah”, což v překladu znamená třáseň. Do Evropy se drhání dostalo ve 13. století, kdy jej přes Španělsko přinesli Maurové.

 

Středověcí námořníci vyráběli macramé během volných chvil na moři. Následně je na pevnině prodávali nebo vyměňovali. Šířili tak umění do Číny a Nového světa (Ameriky). Macramé však bylo populární až ve viktoriánském období. Většinu domů začaly zdobit drhané ubrusy, přehozy a závěsy. Spolu s nástupem boho-chic stylu v 70. letech 19. století se macramé opět dostalo do povědomí a jeho popularita trvá až dodnes.

Technikou drhání se vyrábí například kabelky, pásky, náramky, avšak v poslední době zažívá macramé boom v podobě dekorací na zdi či závěsů na pokojové rostliny. K drhání nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Vystačíte si s bavlněnými nebo lněnými provázky různých barev. Pro začátek doporučujeme použití silnějších provázků. Pokud chcete vytvořit pomocí macramé dekoraci na stěnu, budete potřebovat nosný předmět, například větev. Na provázky můžete navlékat dřevěné korálky, válečky či podobné předměty, kterými vzor zpestříte.

Podstatou macramé je vázání dvou základních uzlů, a to uzlu plochého a žebrového. Kombinováním a řazením uzlů vedle sebe v různých směrech a pod různými úhly vytváříme spoustu variací. Pro vytváření ploch se uzly různě kombinují tak, že vázací nitě jsou součástí uvázání sousedního uzlu jako nitě osnovní. Vázací nitě mohou být tvořeny také několika rovnoběžnými nitěmi, kterými se váže stejně jako s nití jedinou. Zde je důležité, aby se prameny nekřížily.

Macramé se v dnešní uspěchané době stává čím dál tím více oblíbeným. Je totiž považováno za velice uklidňující hobby k odreagování a navíc dokáže zútulnit a oživit interiér.

Ukázka drhaných výrobků:

     

  

Macramé skvěle doplňuje interiér z kolekce RUSTICO, kolekce VINTAGE, kolekce COLORADO, kolekce KOLMAR či čalouněné křeslo ROSALINDA.

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nebude zveřejněno)
   Web stránka: Url stránky s http://)
* Komentář:
Opište kód