Kategorie

Slevy

Nejprodávanější produkty

Výrobci

Novinky

PrestaShop

Tip na výlet. Hrad Houska, brána do pekel?

Tip na výlet. Hrad Houska, brána do pekel?

Pokud máte rádi tajemno a rádi se bojíte, máme pro Vás dneska tip na víkendový jarní výlet, kde rozhodně o tajemné pověsti a šimrání v břiše určitě nouze nebude. Tajemný hrad Houska, nacházející se ve východní části Kokořínských lesů v katastrálním území Houska obce Blatce, láká už mnoho let svojí záhadností mnohé návštěvníky a dobrodruhy. Určitě Vás teď napadne otázka, co právě tento hrad může nabídnout, a čím že je tento hrad oproti jiným hradům „jiný“? Odpověď je jednoduchá, ukrývá v sobě něco, co jiné hrady ne. Už při vstupu pocítíte, že schovává něco záhadného, ať už je to brána do pekla či stroj času, který zde prý kdysi našel Mácha.

Tajuplný, čarovný, prokletý i pekelný…..

Tyto všechny přívlastky nese hrad s podivným jménem Houska, který byl zpřístupněn široké veřejnosti teprve roku 1999. A i když nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nevlastní velký park či se nemůže pyšnit nejstarší kaplí, přesto se stal populárním cílem široké veřejnosti. Na místě dnešního hradu stávalo kdysi hradiště, které nechal pro svého syna vystavět Slavibor z rodu Pšovanů. Hrad byl postaven ve 13. století Přemyslem Otakarem II.

Dle dochované pověsti byl hrad údajně zbudován na skále, ve které vedla průrva do pekla. Z trhliny, která vnikla údajně již v 9. století, a kterou lidé nazývali branou do pekla, měly vystupovat příšery v podobě polozvířat, pololidí, a měla činit křivdy, škodit dobytku i úrodě. Na místě trhliny byla vystavěna hradní kaple, která měla plnit funkci jakéhosi špuntu, aby tajemné síly nemohly vstoupit přes průrvu do našeho světa. Ale jelikož je lidem zvědavost přirozená, tudíž chtěli vědět, jak takové peklo vypadá. Jednoho dne navrhli odsouzenci na smrt propuštění, pokud se do pekla vydá a následně vypoví, co tam viděl. Odsouzence spustili ho do průrvy, a když po několika minutách uslyšeli zoufalý křik, okamžitě ho vytáhli. Odsouzenec byl šedivý a zestárl o mnoho desítek let. O peklu, ani o tom, co viděl, nechtěl mluvit a za pár dní zemřel šílenstvím. Lidé se báli, a tak se pokusili díru zasypat. To se jim ovšem nepovedlo, a tak na jejím místě postavili kapli, která rojení čertů měla zabránit. 

A Houska toho nabízí mnohem více.

Skála, jež prostupuje celým hradem a jejíž části můžeme spatřit jak venku na nádvoří, tak i uvnitř, například v loveckém sálu, je obdařena úžasnou akustikou, díky níž se Houska stala vyhledávaným místem pro pořádání různých koncertů. Nádherné okolí hradu Houska každoročně láká k projížďkám na kole i k procházkám. V nedaleké okolí hradu můžete navštívit rovněž hrad Bezděz, Kokořín či Machovo jezero.

Můžete se rovněž pokusit najit stroj času, který zde údajně našel Karel Hynek Mácha, když zde 1. srpna 1832 přenocoval. Mácha po půlnoci, a dle svých slov se vydal do jakési podzemní díry, kde se poté ocitl v roce 2006 v Praze. Anebo se pokusíte vyřešit záhadu nově objevené tajné místnosti s oknem ve skále, o které nebyla zmínka v žádných dobových dokumentech. Nikdo neví, kdy přesně vznikla a k jakému účelu sloužila. A ať už Houska bránu do pekel ukrývá, či nikoliv, je pravděpodobné, že při návštěvě na pár takových čertů narazíte. Hrad se totiž stal místem kostýmů, rejů, jarmarků, šermířů, tance a řemesel.

Tak přejeme krásný výlet :-).

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nebude zveřejněno)
   Web stránka: Url stránky s http://)
* Komentář:
Opište kód