Kategorie

Slevy

Nejprodávanější produkty

Výrobci

Novinky

PrestaShop

Velikonoční svátky, památka zmrtvýchvstání i oslava jara.

Velikonoční svátky, památka zmrtvýchvstání i oslava jara.

Moje dcery miluji přípravu na Velikonoční svátky. Zbožňují barvení vajíček, pečení beránka a možná, ačkoli to na sobě nedávají moc znát, i to pomlázkové velikonoční pondělí, kdy přece jen v koutku duše čekají na příchod toho nějakého koledníka. Při zdobení a barvení vajíček se vždy projeví jejich zalíbení v tvoření, které vždycky předčí veškeré moje očekávání. Mám pocit, že tak nějak vždy dokáží vše dovést k dokonalosti, a tak nějak umějí vše lépe než já. A to je dobře :-).

A přesto se vždycky, jako každým rokem, s vervou do příprav na Velikonoce, pouštím. Vždyť přece Velikonoce jsou vůbec největším církevním svátkem, spojovány s památkou a zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. Jsou to tzv. pohyblivé svátky, kdy se datum mění v závislosti na datu prvního úplňku po jarní rovnodennosti. Datum Velikonoc je odvozen od židovského svátku Pesach, který se slavil 14. dne měsíce nisan, v den prvního jarního úplňku. V tomto roce připadá Velikonoční neděle 21. dubna 2019. Školní děti mají velikonoční prázdny na čtvrtek 18. dubna. Velký pátek připadá na 19. dubna a velikonoční pondělí na 22. dubna 2019.

Církevní svátky či svátky jara?

Velikonoce jsou vůbec největším církevním svátkem, spojovány s památkou a zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. V dnešním moderním světě jsou však více spojovány s vítáním jara, které však s náboženskými svátky souvisí jen velmi okrajově. Velikonocemi rovněž konči 40-ti denní období půstu, kdy by na náš jídelní stůl neměla přijít tučná jídla a maso. Naši předkové tedy procházeli jakousi očistnou kůrou.

Poslední týden tohoto dlouhého postního období nese jméno Pašijový týden (velikonoční tichým), na památku Kristova utrpení a smrti. Každý den v tomto týdnu si nese svoje jméno. Od květné neděle přes modré pondělí, šedivé úterý, škaredou středu, zelený čtvrtek, velký pátek, bílou sobotu až po slavnostní Velikonoční neděli, která se nese v duchu oslav nad zmrtvýchvstáním. Oslava velikonoc však trvá celých 50 dní a vrcholí svátkem Seslání ducha svatého – letnicemi. 40. den Velikonoc je slavnost Nanebevstoupení, která připomíná Ježíšův výstup ze země do nebe a jeho oslavení u Otce.

Velikonoční pondělí je spojováno s tradiční pomlázkou a koledováním, která dle každého regionu nese svoje pojmenování (mrskačka, šmirgust či pomlázka). Ačkoli může být pomlázka pro ženy mnohdy bolestivou záležitostí, nemá být údajně jejím smyslem ženy pokořit. Má vyzdvihnout zájem mužů o nás ženy, a vyšlehání má být symbolem zdraví a plodnosti.

Beránek, kraslice, mazanec…..

Pravou atmosféru Velikonoc dokreslují rovněž tradiční lidové zvyky, ke kterým patří pečení beránka, kdy je samotný beránek chápán jako symbol Ježíšova úmrtí, velikonočních mazanců a jidášů, které se zase pečou jako připomínka na Jidášovy zrady.

Tak si pojďme společně vyzdobit naše domovy tradiční velikonoční výzdobnou a přivítejme jaro třeba tím, že si vyrobíme tradiční velikonoční kraslice či zapleteme pomlázku z vrbového proutí. Malování kraslic je vůbec nejrozšířenější velikonoční tradice. Vejce jsou chápány jako symbol jara, života, úrodnosti, plodnosti, vzkříšení a bezpečí. Čerstvé vrbové proutky mají za poslání omladit a zkrášlit ženy a dívky. Pomlázka se ozdobuje barevnými pentlemi. Na velikonoční pondělí pak kluci chodí koledovat a dostávají od nás žen a dívek právě již zmiňované barevné kraslice.

Tak kolik Vás přijde letos?

 

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nebude zveřejněno)
   Web stránka: Url stránky s http://)
* Komentář:
Opište kód