Kategorie

Slevy

Nejprodávanější produkty

Výrobci

Novinky

PrestaShop

Oldřich Nový - elegantní džentlmen

Oldřich Nový - elegantní džentlmen

"Smích je kořením života, a dokud se člověk dovede smát, je živ. Až se začnou všichni lidé na sebe usmívat a přestanou si kopat jámy, pak bude na světě blaze."

(Životní krédo Oldřicha Nového)

15. března je to právě 35 let, kdy zemřel významný český herec, scénárista, režisér, zpěvák, překladatel, pedagog i divadelní režisér Oldřich Nový.

Narodil se 7. srpna 1899 v Praze na Žižkově v rodině pekaře a později hasiče. K hraní ho přivedlo jak maminčino předčítání pohádek, které uměl brzy zpaměti, tak otec, který jako vrchní pražský hasič zaváděl do kin protipožární hlídky a často brával sebou i malého syna. Samozřejmě nesmíme zapomenout i na strýce z otcovy strany Miloše Nového, uznávaného a oblíbeného herce, který ho zase brával do Národního divadla, kde hrál. A v neposlední řadě je třeba zmínit, že i dědeček Antotnín Nový byl hercem, režisérem a publicistou.

Na přání otce se vyučil sazečem, ale zároveň ochotničil. Od roku 1918 byl angažován v divadle v Ostravě, o rok později odchází do Brna, kde působí nejdříve jako herec, později i režisér. Po patnácti letech se vrací do Prahy, kde se stal ředitelem Nového divadla, kde vyzkoušel hudební komedii. Poprvé získal filmovou roli sice už v roce 1922, ale opravdovou hvězdou se stal až v roce 1939, po roli ve filmu Kristián. Dodnes je tato role pokládána za jeho nejúspěšnější. Poté následovalo nesčetně hudebních komedií.

Oldřich Nový se oženil v roce 1936, a to s uměleckou fotografku Alicí Wienerovou, se kterou vychovávali adoptivní dceru Janu. Jelikož jeho manželka byla židovského původu, hrozila Novému deportace do koncentračního táboru. Přesto se Nový odmítl rozvést, a za čas byl bohužel deportován do Osterode v Sasku. Jeho žena byla odvlečena do koncentračního tábora v Terezíně. O jejich dceru se postarala její kmotra Hana Vítová. Oba se sice domů vrátili, ale jeho žena se z následků války vzpamatovávala velice těžce. I přesto, že je Oldřich Nový pokládán za prototyp milovníka třicátých let, milovníkem zůstával jen na jevišti a plátnech kin. Svou ženu velice miloval a velice těžce nesl její smrt v roce 1967.

Nejúspěšnější filmová sláva Oldřicha Nového byla v letech 1934 – 1944. Kromě už výše jmenované role ve filmu Kristián, ztvárnil další nezapomenutelné role například ve filmech Eva tropí hlouposti, Dědečkem proti své vůli, Dívka v modrém, Život je krásný, Roztomilý člověk, Hotel Modrá hvězda a dalších. V roce 1949 sice ještě ztvárnil roli v úspěšném filmu Pytlákova schovanka, který je pokládán za jeho druhý nejúspěšnější film, ale jeho kariéra začala pomalu upadat a Oldřich Nový prý údajně špatně nesl své stárnutí a útlum slávy. K pozdějším filmům jeho kariéry patří například i komedie Světáci a jeho vůbec poslední filmovou rolí byla role účetního ve veleúspěšném sitcomu Taková normální rodinka (1971). Poté už vystupuje jenom v divadle, a i to pouze sporadicky. Říká se, že poslední roky svého života už trávil pouze ve svém pražském bytě, protože prý nehodlal brát iluze svým obdivovatelům. 15. března 1983 v půl deváté večer Oldřich nový bohužel navždy odchází…

I u nás v MASIVNÍM DŘEVĚNÉM NÁBYTKU si tohoto bezesporu velkého umělce vážíme. A pokud jste i vy obdivovatele této pozoruhodné doby, můžete si u nás vybrat nábytek, který na vás dýchne touto nenapodobitelnou atmosférou. Vybírat můžete například z břízového nábytku Old style či Rodan, ale inspirovat se můžete i borovicovým nábytkem Rustico nebo i jiným kvalitním nábytkem z naší nabídky.

Přidat komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nebude zveřejněno)
   Web stránka: Url stránky s http://)
* Komentář:
Opište kód